Vampirizm Fan Site
Hey yabancı! üye oluıp aramıza katılmaya ne dersin???
Vampirizm Fan Site
Hey yabancı! üye oluıp aramıza katılmaya ne dersin???
Vampirizm Fan Site
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vampir Sevenlerin Buluşma Noktası - Vampire Clup

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Cadı kelimesinin kökeni

2 posters
YazarMesaj
Ehl-i Beyt

Cadı kelimesinin kökeni Empty
MesajKonu: Cadı kelimesinin kökeni   Cadı kelimesinin kökeni I_icon_minitimePaz Ara. 02, 2012 8:55 am

Cadı kelimesinin kökeni aslında sanıldığı kadar mistik değildir.Onun kökeni bir rivayete göre şuradan gelmektedir.Hz.Hasan AS'ın karısının adı Cade idi.Bu Cade'ye Muaviye gelip bir zehir verdi.Ona şöyle dedi:"Eğer bunu Hasan'ın suyuna katarsan seni oğlum Yezid ile evlendiririm.".Bunu Cade kabul etti.Hz.Hasan AS'ın suyuna kattı ve evden ayrıldı.Hz.Hasan AS,evde kardeşi Hz.Zeynep'te varken uykuda Peygamber Efendimiz'i gördü.Uykudan uyandı.Kardeşi Hz.Zeynep'e:"Kardeşim rüyamda Resulullah'ı gördüm.Beni çağırıyordu.Çok susadım bana şu testiden suyu verir misin?" dedi.Hz.Zeynep annemizde o testiyi ona verdi.İçinde ne olduğunu bilmiyor tabii ki ne yapsın?Hz.Hasan AS bu suyu içti ve:"Kardeşim bu su ne biçim bir sudur.Sanki ciğerlerimi parçalıyor." dedi.Hz.Hasan AS yeşil renkli bu zehirle ciğerleri parçalanarak şehid oldu.Tabii ki sonra Muaviye'nin yanına bu Cade gelince Muaviye ona:"Hasan gibi alim,fazl sahibi bir insanı bu şekilde öldüren benim oğluma ne yapmaz?" diyerek onu da öldürttü.O gün bugündür bu tarz kötü eylemleri yapan kadınlara cade/caze ya da cadı denir.Tıpkı Anadolu'da kızılan kişilere "Yezid'in dölü" dendiği gibi.
Klaus Michaelson

Klaus Michaelson

Karakter Sayfası
Karakterin Adı:
Özel Yetenek: Yok!
Statü: İnsan

Cadı kelimesinin kökeni Empty
MesajKonu: Geri: Cadı kelimesinin kökeni   Cadı kelimesinin kökeni I_icon_minitimeSalı Haz. 11, 2013 7:23 am

Yezid'in dölü iyimiş. Very Happy

Cadı kelimesinin kökeni
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Cadı Efsaneleri